Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Remont stacji redukcyjno-pomiarowej Kietrz, ul. Raciborska na działce nr ew. 956/2” Kietrz, dnia 23.04.2007 r.

WOR 7624/1/8/07
 
D E C Y Z J A
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
 
Na podstawie art. 56 w związku z art. 46 ust. 1 i art. 46a ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony Środowiska ( Dz. U. z 2001 r. nr 62, poz. 627 z póź. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku , o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Remont stacji redukcyjno-pomiarowej Kietrz, ul. Raciborska na działce nr ew. 956/2”
 
O K R E Ś L A M
następujące środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „remoncie stacji redukcyjno-pomiarowej zlokalizowanej na działce nr ew. 956/2 przy ul. Raciborskiej w m. Kietrz” .
 
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Planowane przedsięwzięcie dotyczy remontu stacji redukcyjno-pomiarowej o następujących parametrach nominalnych : Q=1600 m3/h i pl/p2=4,0 MPa/0,5 MPa. Zakres remontu obejmuje:
- wymianę istniejących filtrów wstępnego oczyszczania gazu wraz z fundamentami na nowe DN100 PN4,0 MPa
- budowę nowego gazociągu przyłączeniowego DN100 PN 4,0MPa od istniejącego wejściowego układu zaporowo-upustowego do ciągów technologicznych;
- budowę nowego gazociągu wyjściowego DN250 PN0,5 MPa od ciągów technologicznych do istniejącego wyjściowego zespołu zaporowo-upustowego;
- budowę nowego kontenera stacji wraz fundamentami, w miejscu istniejącego, z pomieszczeniami dla części redukcyjnej, pomiarowej, kotłowni, nawianialni i AKP;
- przebudowę istniejących ciągów redukcyjnych stacji gazowej; - przebudowę istniejącego układu pomiarowego; - przebudowę istniejącej kotłowni technologicznej ( 19 kW )
- budowę instalacji elektrycznej dla zasilania: urządzeń AKP, oświetlenia terenu stacji wnętrza kontenera stacji, sterowania nawanialnią ( przyłącze elektroenergetyczne do stacji w ramach odrębnego opracowania ).
Stacja usytuowana jest na działce nr 956/2, której właścicielem jest Makarski Henryk zam. w Kietrzu przy ul. Raciborskiej 52, na terenach rolnych, poza granicą zabudowy terenów mieszkaniowych. W najbliższym otoczeniu stacji nie ma żadnej infrastruktury oprócz sieci gazowych przynależnych do stacji. Teren działki nie jest zadrzewiony.
 
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
2.1 Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji:
- z uwagi na bardzo szeroki zakres prac budowlanych i instalacyjnych, niezbędne jest zastąpienie istniejącej stacji obiektem tymczasowym, kontenerowym który zapewni ciągłość dostaw gazu.
- planowane przedsięwzięcie występuje w jednym wariancie lokalizacyjnym i programowym,
- w trakcie przygotowań i realizacji należy zapewnić oszczędne korzystanie terenu /art. 74 ustawy Prawo ochrony środowiska/,
- w trakcie prac budowlanych inwestor jest obowiązany uwzględnić ochronę środowiska na obszarze prowadzenia prac a w szczególności ochronę gleby, zieleni, naturalnego ukształtowania terenu i stosunków wodnych / art. 75 w /w ustawy /,
- przy prowadzeniu prac budowlanych dopuszcza się wykorzystanie i przekształcenie elementów przyrodniczych wyłącznie w takim zakresie, w jakim jest to konieczne, w związku z realizacją konkretnej inwestycji,
- sprzęt użyty podczas realizacji przedsięwzięcia powinien być całkowicie sprawny technicznie, aby nie spowodował skażenia środowiska wyciekami paliw, olejów i smarów.
- roboty instalacyjne przyłączy gazowych należy prowadzić w taki sposób, żeby zminimalizować emisję gazu do powietrza,
- w trakcie realizacji inwestycji wystąpi niewielkie zapotrzebowanie na wodę, która będzie głównie wykorzystywana do uzyskania masy betonowej oraz na potrzeby socjalno- bytowe ekip budowlanych,
- powstające ścieki bytowe - których ilość związana będzie z liczbą pracowników zatrudnionych, należy odprowadzać do okresowo opróżnianych toalet przenośnych a następnie przekazać do oczyszczalni ścieków,
- w wyniku wykonywanych prac ziemnych i rozbiórkowych powstałe ilości odpadów typu: gruz ceglany, zmieszane odpady z betonu, należy zagospodarować w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami a nadmiar ziemi powstały z wykopów należy, w miarę możliwości wykorzystać gospodarczo w miejscach położonych blisko terenu budowy, aby nie generować uciążliwości, powodowanej dodatkowym ruchem komunikacyjnym i zanieczyszczania powierzchni drogi.
- na etapie realizacji inwestycji będzie występowała krótkotrwała emisja hałasu, w związku z pracą ciężkiego sprzętu. Dlatego też wszelkie roboty muszą być wykonywane w porze dziennej.
 
2.2. Warunki wykorzystania terenu w fazie eksploatacji:
- na etapie funkcjonowania przedsięwzięcie nie będzie źródłem hałasu,
- w trakcie eksploatacji stacji należy prowadzić ciągły monitoring szczelności gazociągu,
- prowadzić okresowe badanie szczelności stacji wykonywane przez pracowników operatora.
 
3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
- po zakończeniu robót teren należy doprowadzić do stanu pierwotnego poprzez: rozplantowanie ziemi na terenach o nawierzchni ziemnej, odtworzenie nawierzchni utwardzonych ( np. beton, asfalt ) odtworzenie nawierzchni dróg utwardzonych oraz utwardzenie nawierzchni dróg ziemnych, obsiew trawy na terenach zielonych, odtworzenie innych elementów zagospodarowania, które ulegną rozbiórce.
 
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
- nie wymagane w sprawie
 
5. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
- nie wymagane w sprawie
 
6. Wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
- nie wymagane w sprawie
 
U Z A S A D N I E N I E
 
Na wniosek IS - KAT Biuro Projektowe, Jolanta Potoczna 44-335 Jastrzębie Zdrój, ul. Reymonta 45 ( działającej z pełnomocnictwa Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Świerklanach z dnia 24.10.2006 r. Nr OGP/TI/KM/90/506/2006 ) w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego pn. „Remont stacji redukcyjno-pomiarowej Kietrz, ul. Raciborska na działce nr ew. 956/2”, Burmistrz Kietrza wszczął postępowanie, w wyniku którego stwierdzono, że planowane przedsięwzięcie polega na przeprowadzeniu prac remontowych stacji redukcyjno - pomiarowej .
Burmistrz Kietrza po przeprowadzeniu prawem przewidzianej procedury stwierdził konieczność sporządzania raportu oddziaływania na środowisko w /w przedsięwzięcia w zakresie: określenia przewidywanego oddziaływania na środowisko analizowanego wariantu w wypadku wystąpienia poważnej awarii; o czym zostały poinformowane wszystkie zainteresowane strony. Zgodnie z art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska Dz. U. z 2001 r. nr 62, poz. 627 z póź. zm. )
Burmistrz Kietrza wystąpił z projektem niniejszej decyzji o uzgodnienia do organu ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Głubczycach oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Głubczycach. W /w organy uzgodniły projekt niniejszej decyzji pozytywnie, wnosząc jednocześnie uwagi, które zostały zawarte w niniejszej decyzji.
Po przeanalizowaniu informacji, ujętych w przedmiotowym wniosku oraz opracowaniu „Raport o oddziaływaniu na środowisko w zakresie przewidywanego wystąpienia poważnej awarii”, należy stwierdzić, iż planowane przedsięwzięcie przy zastosowaniu najnowszych dostępnych technik, z uwzględnieniem nowoczesnego systemu kontroli i zabezpieczeń nie będzie stanowić potencjalnego zagrożenia wybuchem oraz wpływać negatywnie na otaczające środowisko przyrodnicze i warunki życia ludzi.
Dla obszaru planowanej inwestycji opracowany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miasta Kietrz. Dla obszaru objętego planem ustala się utrzymanie i modernizację istniejącej oraz budowanych nowych elementów sieci gazowej, zgodnie z ustalonymi odrębnymi przepisami obowiązującymi w tym zakresie:
- wysokoprężnej, doprowadzającej gaz do istniejących stacji redukcyjnych,
- średnioprężnej,
- niskoprężnej, w szczególności pierścieniowej, zatem w /w przedsięwzięcie jest zgodne z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Burmistrza Kietrza w terminie 14 dni, licząc od daty jej otrzymania.
 
Otrzymują:
1. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Świerklanach ul. Wodzisławska 54, 44-266 Świerklany
2. Pani Jolanta Potaczała Biuro Projektowe IS - KAT ul. Reymonta 45 44-335 Jastrzębie Zdrój
3. Starostwo Powiatowe w Głubczycach 48 – 100 Głubczyce, ul. Kochanowskiego15
4. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Głubczycach 48 - 100 Głubczyce, ul. Grunwaldzka 1b
5. właściciele sąsiednich działek wg. wykazu
6. Zakład Gazowniczy w Opolu ul. Armii Krajowej 2, 45-071 Opole 7. a /a
]]>
Zuzanna Świerc Zuzanna Świerc Zuzanna Świerc Krzysztof Dereń 2007-09-19 11:45:12 2007-09-19 11:45:12 2007-09-19 11:45:21 2015-12-10 11:40:09