ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Przejrzysta Polska - archiwum

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Przejrzysta Polska

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2005-06-02 12:07:10 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

 
 
 
 
Przejrzysta Polska
 
           Gmina Kietrz 19 listopada 2004 r. przystąpiła do akcji społecznej „ Przejrzysta Polska ” prowadzonej przez Gazetę Wyborczą przy wsparciu Polsko- Amerykanskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji, Fundacji im. S. Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego.
 
            Zadaniem akcji społecznej „ Przejrzysta Polska ” jest promowanie uczciwości i skuteczności w samorządzie gminnym, co winno przyczynić się do poprawy jakości życia publicznego oraz do pobudzenia aktywności obywatelskiej. Samorządy terytorialne przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami będą udoskonalać praktykę sprawowania władzy, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii. Program ma udoskonalać stosowanie w gminie tzw. praktyki sześciu zasad tj:
 
1. Zasada przejrzystości.
2. Zasada partycypacji społecznej.
3. Zasada przewidywalności.
4. Rozliczalność (odpowiedzialność).
5. Fachowość.
6. Braku tolerancji dla korupcji.
 
W każdej zasadzie określone sa tzw. zadania obowiązkowe, warunkiem
ukończenia programu przez uczestnika będzie zrealizowanie co najmniej
6 zadań obowiązkowych – po jednym z każdej zasady.
 
Gmina Kietrz wybrała do realizacji następujące zadania:
( zadania obligatoryjne zaznaczone są kolorem czerwonym a kolorem niebieskim zadania fakultatywne)
 
 
1. Zasada przejrzystości:
Zgodnie z zasadą przejrzystości to co robi samorząd jest czytelne i zrozumiałe dzięki komunikowaniu zasad funkcjonowania oraz informowaniu o sprawach aktualnych i ważnych.
       o  Opracowanie opisu usług świadczonych w samorządzie
 
2. Zasada braku tolerancji dla korupcji:
Zgodnie z tą zasadą samorząd działa etycznie i jest odporny na działania korupcyjne – władze jasno deklarują i wcielają w życie postawę nietolerowania korupcji.
      o  Opracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników Urzędu Miejskiego
      o  Opracowanie procedur postępowania w przypadku naruszenia kodeksu
 
3. Zasada partycypacji społecznej:
Zgodnie z tą zasadą w gminie prowadzony jest dialog społeczny, gmina wspiera organizowanie się mieszkańców by uczestniczyli w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej.
      o Opracowanie i wdrożenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi
 
4. Zasada przewidywalności:
Zgodnie z tą zasadą realizacja zadań publicznych odbywa się w sposób przewidywalny i planowany, mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w formułowaniu planów.
     o  Opracowanie z udziałem społeczności lokalnej strategii rozwoju społeczno- ekonomicznego gminy oraz krótkiego materiału przybliżającego strategię mieszkańcom.
 
5. Zasada fachowości:
Zgodnie z tą zasadą zadania realizują osoby kompetentne, potrafiące efektywnie wykorzystywać zasoby, istnieją metody stałej poprawy świadczenia usług.
     o  Wprowadzenie procedury naboru na każdy wakat w urzędzie. Procedura musi zawierać wymóg konkursów na stanowiska kierownicze.
     o  Wprowadzenie systemu oceny pracy urzędników.
 
6. Zasada rozliczalności:
Zgodnie z tą zasadą działalność samorządu jest mierzalna i rejestrowana, w szczególności w zakresie finansów, określona jest odpowiedzialność poszczególnych osób.
     o  Urząd przygotuje i rozpropaguje książeczkę ( coroczny informator budżetowy dla mieszkańców) pt „ Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy”
 
Po zaliczeniu zadań przez organizatorów samorząd dostanie certyfikat uczestnictwa w akcji i znajdzie się na specjalnej „ mapie przejrzystości”

Wiecej informacji nt. programu można uzyskać na stronie:
   
Podsumowanie akcji:
 
W dniu 4 marca 2006 r. w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie, przy ul. Czerskiej 8/10 odbyła się konferencja podsumowująca akcję Przejrzysta Polska.
W imieniu Gminy Kietrz certyfikat poświadczający ukończenie akcji odebrali Burmistrz Kietrza - Józef Matela oraz Sekretarz Gminy - koordynator akcji - Eugeniusz Stodolak. Certyfikat wręczyli Pani Barbara Imiołczyk - Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Lokalnego i Pan Piotr Pacewicz - Zastępca Redaktora Naczelnego GW.
W ramach konferencji odbyła się również debata nt. samorządu w Polsce z udziałem Wicepremiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Ludwika Dorna i Wiceprzewodniczącego klubu PO Pana Jana Rokity.
Więcej na:
Galeria zdjęć:
 
 
« powrót do poprzedniej strony